Native, Hybrid, WebViews, Nedir Bunlar ? Farkları Ne ?

 1. serhat
  2
  55
  28.05.2019 16:00:00

  Mobil geliştirme dünyasında Native, Hybrid, WebView terimlerini çok duyuyorum, nedir bu terimler, bunların üçüyle de uygulama geliştirebiliyor muyuz ?

  android ios diğer 3 yıl önce 1018 Görüntüleme

( 1 ) Cevap

 1. r137
  2
  45
  5.08.2021 14:52:00

  Native işletim sisteminin ana geliştirme ortamını kullanarak, işletim sisteminin kendi API'lerine doğrudan erişerek uygulama geliştirme yöntemidir. Bu android için Android Studio veya C++ apileri iOS için xcode tabanlı objective-C ve Swift uygulamalarıdır.

  Webview ise uygulamanın web teknolojileri kullanarak geliştirilmesidir. HTML, Javascript, CSS kullarak uygulamanızı geliştirirsiniz. Bu uygulamayı yüklenebilir hale getirmek için ise hedeflediğiniz işletim sisteminin uygulama geliştirme ortamında paketler ve bunu tam ekran web tarayıcısında gösterirsiniz. Bu uygulama içindeki sizin HTML, CSS dosyalarınızı gösteren component WebView'dir. Yani aslında bir web sitesini uygulama haline çevirmişsiniz gibi mantıkta çalışır. Bu paketleme, web sitesini uygulama haline çevirme işlemlerini kolaylaştıran Cordova gibi açık kaynak projeler de mevcut. Bunlarda cihazların kamera, dosyalar vs gibi işletim sisteminin diğer özelliklerine de erişebilirsiniz. En büyük handikapı performanstır.

  Hybrid ise bu ikisinin arasındadır. React Native gibi web teknolojileriyle geliştirilen fakat derlenirken işletim sistemi API'lerine çevrilen geliştirme ortamları da var. React Native'de koyduğunuz bir Button Android'e derlenirken Android Button'una iOS'a derlenirken iOS button'una çevirilir. Böylece hem WebView'e göre daha iyi performans hem de tasarımsal işletim sistemiyle tutarlı uygulamalar geliştirilebilir. Hybrid teknolojiler Flutter gibi araçlarla artık biraz daha Native'e doğru kaymaya bağladı. Flutter ile hem platform bağımsızlığı korunabiliyor hem de performanstan fazla bir fedekarlıkta bulunmaya gerek kalmıyor.

Cevabınız