Webhook Nedir ?

 1. erznn
  9
  165
  25.12.2018 17:18:00

  Ben bu webhook terimini duymaya başladım bu aralar , tecrübe sahibi olan var mı bunla ilgili ?

  diğer 2 yıl önce 3164 Görüntüleme

( 1 ) Cevap

 1. swarchitect
  6
  1460
  31.12.2018 14:35:00

  Adını yaklaşık 2011 lerde duymaya başladığım ve 2014 de oldukça popüler halen gelen bir web callback tekonolojisi.

  Kimileri HTTP push API olarak da adlandırdığı için , bir API teknolojisi de diyebiliriz.

  Normalde web mimarisinde olan nedir ? , client ve server üzerinden gidersek , client server a bir istek atar akabinde cevap alır.

  Ancak bazen olur ki, server da olan bir değişikliği öğrenme isteği duyarız.Bu gibi durumlarda polling veya long polling gibi yöntemlere kaçarız kolayca. Bu yöntemlerin ortak özelliği ise , servera belirli zamanlarda istek gönderilir , sitek sonucu dönen cevaba göre bir değişiklik olup olmadığını anlarız.

  Bu gibi hantal bir mimariden , Html5 ile WebSocket gibi bir mimariye geçtik.WebSocket aslında bir mimari değil , ben sadece serverda olan bir değişikliği , clientlerin algılaması örneğine bir mimeri olarak bakıp , bu mimariyi WebSocket ile nasıl kurgulayabilirizi anlattığım için öyle dedim.

  Evet bilenler bilir , WebSocket ile artık tek yönlü request,response mimarisi kalkmış , hem çift taraflı bir bağlantı kurulması sağlanmış , hemde bu bağlantının uzun süre açık kalması sağlanmıştı. Bu sayede clientin sürekli server a bir şeyler değiştimi diye gitmesi yerine , artık serverın client a değişiklik olduğu anda bir bildirim göndermesi sağlanmıştı.Hemde gerekirse tüm clientlarına...

  Şimdi diyeceksiniz , bu yukardakilerin ve en son anlattığım WebSocket in WebHook ile ne alakası var derseniz , WebHook da da bugün yapılan işlemler neredeyse WebSocket ile benzer.Ancak farklı olan nokta , WebHook şu an sadece uygulamalar bazında destek vermesi , ben bu yazıyı yazdıktan (31.12.2018) yıllar sonra belki custom WebHook lar yazılıyor hale gelebilir , ancak mevcut durum da bu yok , Dropbox , GitHup gibi uygulamalar için kullanılan bir teknoloji.

  Bir örnek , Dropbox kendi sitesinde Webhooks hakkında şunu der ; " WebHook ,kullanıcı Dropbox da dosyasını değiştirdiği zaman ,web uygulamalarının bu değişiklik hakkında anlık bildirim almasıdır "

  webhook nedir

  https://www.dropbox.com/developers/reference/webhooks

  WebHook u kullanan bir diğer depolama alanı GitHup ;

  https://developer.github.com/webhooks/

Cevabınız