Soap ve Rest Nedir Arasındaki Farklar Nelerdir

 1. cemmm
  3
  825
  12/6/2018 6:35:00 PM

  Soap ve Rest kavramları nedir , aralarındaki farklar nelerdir , benzerlikleri varsa nelerdir ?

  diğer 4 ay önce 295 Görüntüleme

( 1 ) Cevap

 1. ogrenmeyeGeldim
  2
  110
  12/16/2018 4:11:00 PM

  SOAP ve REST web servis çeşididir. Web servis dediğimiz kavramda farklı uygulamaların ağ üzerinden haberleşmesini sağlayan ve iletişimini standart bir XML/JSON vb. mesajlaşma sistemi kullanarak gerçekleştiren bir yazılım parçasıdır.

  SOAP (Simple Object Access Protocol) TCP protokolü üzerinden haberleşmeyi sağlayan XML tabanlı mesajlaşma içeren bir servis protokolüdür.

  REST (Representational State Transfer) Sunucu ile istemci arasında veri alışverişini sağlayan en basit yöntemdir. Veri alışverişinde HTTP protokülünü kullanır.İstemci tarafında servisin çağırılması için bir nesne yada client a ihtiyaç duyulmamaktadır. Rest mimariyle yazılan web servislere RESTful servis denir.

  ARALARINDAKİ FARKLAR;

  1.SOAP; Sadece XML tabanlı mesajlaşma sağlarken, RESTful XML,JSON tabanlı mesajlı sağlar.

  2.SOAP için birçok geliştirme aracı mevcuttur.REST için geliştirme aracına ihtiyaç duymaz.Tasarlaması kolaydır.

  3.Her ikisi de HTTP protokolünü kullanırlar. Fakat REST için HTTP metotları (GET,POST,PUT,DELETE ) zorunluluğu varken SOAP; TCP, SMTP gibi başka protokollerle de çalışabilir.

  4.Test ve hata ayıklama aşaması REST için daha kolaydır. Çünkü HTTP hatalarını döndürür ve bunlar bir toola ihtiyaç duyulmadan görülebilir. SOAP için hata ayıklama araçları gerekebilir.

  5.REST basit HTTP GET metodunu kullandığı için cacheleme işlemi daha kolaydır. SOAP ile cacheleme yapabilmek için karmaşık XML requestleri yapılmalıdır.

  6.İkisi de HTTPS destekler, SOAP için WS-SECURITY adlı bir eklenti mevcuttur. Güvenlik açısından SOAP daha gelişmiştir çünkü hazır yapılar bulunmaktadır.

  7.Dokümantasyon bakımından SOAP daha gelişmiştir ve daha fazla kaynak bulunmaktadır.

  8.REST mimarisi SOAP’a göre oldukça esnektir ve hafiftir, taşınan veri miktarı daha azdır, entegrasyonu da daha kolaydır.

  Günümüzde hangisi daha çok kullanıyor derseniz Restful servisler daha çok kullanılıyor. Fakat bu bir genelleme değildir. Kullanacağınız servise projenizin gerekliliklerine göre karar vermelisiniz.

Cevabınız